تبلیغات
دانلود رایگان،ابزار وبلاگ و ... - مطالب دی 1395
به نقل از انجمن ورزشی در علمی

آیا نوشابه های رژیمی و بدون شکر برای کاهش وزن مناسب هستند؟

انجمن ورزشی؛ نوشابه های رژیمی و بدون شکر اغلب به عنوان نوشیدنی‌های سالم به شمار می‌روند. اما دانشمندان دانشگاه لندن این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که این نوشیدنی‌ها هم مانند نمونه‌های پُر شکر برای حفظ وزن متعادل و کاهش وزن مناسب نیست. نوشیدنی رژیمی چیست؟ نوشابه‌های رژیمی نوشیدنی کربناته هستند که به جای شکر با سایر شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین، […]


نوشابه های رژیمی و بدون شکر اغلب به عنوان نوشیدنی‌های سالم به شمار می‌روند. اما دانشمندان دانشگاه لندن این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که این نوشیدنی‌ها هم مانند نمونه‌های پُر شکر برای حفظ وزن متعادل و کاهش وزن مناسب نیست.

نوشیدنی رژیمی چیست؟

نوشابه‌های رژیمی نوشیدنی کربناته هستند که به جای شکر با سایر شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین، سیکلامات، سوکرالوز و آسه سولفام پتاسیم شیرین شده‌اند. نوشیدنی‌هایی که حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند، نوعی دیگر از نوشیدنی‌های شیرین‌اند. این نوشیدنی‌ها دارایی شکر نیستند، در عوض با شیرین کننده‌های مصنوعی شیرین می‌شوند و اغلب به عنوان نوشابه های رژیمی شناخته می‌شوند.

آیا نوشیدنی رژیمی باعث کاهش وزن می‌شود؟


این نوشیدنی‌ها مورد مصرف کسانی است که قصد کاهش وزن و یا کاهش شکر مصرفی خود را دارند. با این وجود هیچ دلیلی این ادعا را اثبات نمی‌کند که این نوشیدنی‌ها برای سلامت بهتراند و از چاقی مفرط و چاقی‌هایی که بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ را به وجود می‌آورد جلوگیری می‌کند.در تحقیقاتی که اخیراً در مورد نوشابه های رژیمی در دانشگاه لندن و دو دانشگاه در برزیل انجام شد به این نتیجه رسیدند که نوشیدنی‌های بدون شکر یا رژیمی برای کاهش وزن و یا جلوگیری از اضافه وزن همانند دیگر نوشیدنی‌های شیرین مناسب نیست و هم چنین ممکن است برای محیط زیست هم زیان آور باشد.

پروفسور میلر بیان کرد: برداشت عامیانه‌ای که صنعت بازاریابی یا تجارت را تحت تأثیر قرار می‌دهد این است که چون‌ نوشابه های رژیمی حاوی شکر نیستند، حتماً سالم‌ترند، برای کاهش وزن مناسب هستند و جایگزینی برای نوشیدنی‌های شیرین محسوب می‌شود. اگر چه  که ما تا کنون دلایل محکمی برای تأیید این موضوع پیدا نکردیم.

نوشیدنی‌ها که با شکر تولید می‌شوند، کالری بالایی دارند اما در عوض از ارزش غذایی بسیار کمی برخوردارند و مصرف این‌ها از جمله دلایل چاقی مفرط و دیابت نوع ۲ به شمار می‌رود‌.

این نگرانی وجود دارد که ممکن است با مصرف این نوشیدنی‌ها و وجود مزه‌ی شیرین، فرد را مجبور کند تا مواد قندی بیشتری مصرف کند و یا برای جبران کمبود انرژی، به دلیل کم کالری بودن آن؛ غذاهای دیگری را نیز مصرف کند.

این هشداری است برای مصرف کنندگان این نوشیدنی‌ها‌ی کم کالری چون باعث می‌شود تا غذاهای دیگر را بیش از حد مصرف کنند. از این رو باعث چاقی و دیابت نوع ۲ و بیماری‌های مرتبط دیگری که سلامت ما را به خطر می‌اندازد، می‌شود.

مطلب مرتبط: تفاوت نوشابه های بدون کالری و رژیمی چیست؟

پروفسور میلر و همکارانش متذکر شدند که دلیلی مبنی بر سلامت این نوشیدنی‌ها وجود ندارد. اگر چه که دلیل مشخصی که نشان دهد این نوشیدنی‌ها باعث افزایش وزن می‌شوند، نیست و علاوه بر آن دلیلی هم برای کاهش وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن در مقایسه با دیگر نمونه‌های شیرین وجود ندارد.

نوشابه رژیمی صد در صد فاقد ارزش غذایی است و باید بدانید مصرف زیاد مایعات بی فایده جای مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد را اشغال می‌کند.

گذشته از این تولید نوشابه های  رژیمی نتایج زیان آوری را برای محیط زیست به همراه دارد. چیزی در حدود ۳ لیتر آب مورد نیاز است تا ۵/۰ لیتر بطری‌های پلاستیکی برای نوشیدنی‌های غیر الکلی تولید شود. این تیم تحقیقاتی بیان کرد با بررسی نظارتی و سازماندهی بر روی نوشیدنی‌های بدون شکر مشخص شد، میزان مصرف این نوشیدنی‌ها در مقایسه با آب خالص افزایش چشم گیری داشته است. با توجه به بحران جهانی چاقی و تلاش برای حل این مشکل، این نوشیدنی‌ها می‌توانند مشکل ساز شوند و نباید به عنوان یک نوشیدنی رژیمی مصرف آن افزایش پیدا کند.برچسب ها: آیا نوشابه های رژیمی و بدون شکر برای کاهش وزن مناسب هستند؟،  

  • paper | پارس خودرو | مای بی اف